Στα 94 του χρόνια, ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ γράφει ιστορία με τέσσερα μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Πολωνία.

Ο 94χρονος Κώστας Χατζηεμμανουήλ κερδίζει 4 μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου>

Περιεχόμενα

1. Ο 94χρονος Κώστας Χατζηεμμανουήλ κερδίζει 4 μετάλλια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου
  2. Κώστας Χατζηεμμανουήλ: Μια αληθινή έμπνευση

Ο 94χρονος Κώστας Χατζηεμμανουήλ έγραψε ιστορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Πολωνία, κατακτώντας εντυπωσιακά τέσσερα μετάλλια στην ηλικία του.

Ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ, σε ηλικία 94 ετών, έγραψε ιστορία στο Τορούν της Πολωνίας κατακτώντας τέσσερα μετάλλια (ένα χρυσό, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου για αθλητές άνω των 35 ετών.

Σύμφωνα με την ΕΡΤ, ο Χατζηεμμανουήλ κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος και χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. και στα 60μ.

Παρά το γεγονός ότι ήταν άρρωστος με πυρετό που διήρκεσε τρεις ημέρες, αγωνίστηκε επίσης στο αγώνισμα των 800 μέτρων, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση στην κούρσα που αφορούσε τις κατηγορίες Μ85 και Μ90.

Με μόνο δύο συμμετοχές στην κατηγορία Μ90, ο εκπληκτικός Hatziemmanouil κατέλαβε τη δεύτερη θέση, προσθέτοντας ένα ακόμη μετάλλιο στη συλλογή του. Στο τελευταίο του αγώνισμα, τα 200μ, έχασε οριακά το χάλκινο μετάλλιο.

Κώστας Χατζηεμμανουήλ: Μια αληθινή έμπνευση

Ο Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ αποτελεί έμπνευση για ανθρώπους όλων των ηλικιών. Ξεκίνησε να αθλείται σε ηλικία 80 ετών και συνεχίζει να αψηφά τις πιθανότητες με τον απίστευτο αθλητισμό και την αποφασιστικότητά του.

Παρά το γεγονός ότι ήταν άρρωστος, έδωσε τον καλύτερό του εαυτό προκειμένου να τιμήσει την Ελληνική Εθνική Σημαία.

Το αξιοσημείωτο επίτευγμά του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου αποδεικνύει ότι η ηλικία είναι απλώς ένας αριθμός και ότι όλα είναι δυνατά με σκληρή δουλειά και αφοσίωση.