Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίνεται στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης μετά τη νίκη του επί του Λορέντζο Μουζέτι σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς φτάνει στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης για τρίτη φορά στην καριέρα του>

Περιεχόμενα

1. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς φτάνει στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης
  2. Προηγούμενες εμφανίσεις στον τελικό
  3. Ένας συναρπαστικός ημιτελικός αγώνας
  4. Η τελική αναμέτρηση

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης για τρίτη φορά στην καριέρα του.

Αφού νίκησε τον Ιταλό Lorenzo Mouzetti σε έναν συναρπαστικό ημιτελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στον νικητή του αγώνα μεταξύ του Ισπανού Carlos Alcaraz και του Βρετανού Daniel Evans. Σε αυτό το άρθρο, θα εντρυφήσουμε στα κυριότερα σημεία της ημιτελικής νίκης του Τσιτσιπά και στο τι να περιμένουμε από τον επερχόμενο τελικό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς φτάνει στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης

Μετά από έναν έντονο ημιτελικό, ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε νικητής απέναντι στον Ιταλό Lorenzo Mouzetti σε έναν αγώνα 2 ωρών και 29 λεπτών. Ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-4, 5-7, 6-3 και θα διεκδικήσει το τρόπαιο αύριο (23/04) απέναντι στον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ισπανό Carlos Alcaraz και τον Βρετανό Daniel Evans.

Αυτός θα είναι ο 10ος τελικός του Τσιτσιπά σε τουρνουά ATP 500 και θα επιδιώξει να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη σε αυτή την κατηγορία.

Προηγούμενες εμφανίσεις στον τελικό

Στις δύο προηγούμενες εμφανίσεις του στον τελικό της Βαρκελώνης, ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να διεκδικήσει τον τίτλο. Το 2018 έχασε από τον Rafael Nadal με σκορ 6-2, 6-1, ενώ παρόμοια ήττα υπέστη και το 2021 μετά από μεγάλη μάχη με σκορ 6-4, 6-7, 7-5.

Φέτος, θα ελπίζει να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί του και να πάρει το τρόπαιο.

Ένας συναρπαστικός ημιτελικός αγώνας

Ο ημιτελικός αγώνας ανάμεσα στον Τσιτσιπά και τον Μουζέτι ήταν γεμάτος από συνεχείς ανατροπές, εξαιρετικές άμυνες και πολλά breaks. Ο Μουζέτι πέτυχε δύο break στο πρώτο σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς απαντούσε γρήγορα κάθε φορά.

Στο δεύτερο σετ, ο Μουζέτι προηγήθηκε με 5-4 και είχε αγώνα μπολ, τον οποίο έχασε. Στη συνέχεια ο Ιταλός κατέρρευσε ξαφνικά και ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του, φτάνοντας γρήγορα στο 4-0 στο τρίτο και καθοριστικό σετ.

Αν και ο Μουζέτι κατάφερε να μειώσει σε 4-2, ο Τσιτσιπάς διατήρησε την ψυχραιμία του και εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό με σκορ 6-3.

Η τελική αναμέτρηση

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα μεταξύ του Carlos Alcaraz και του Daniel Evans στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης.

Με την εντυπωσιακή του εμφάνιση στον ημιτελικό, ο Τσιτσιπάς θα επιδιώξει να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη σε τελικό τουρνουά ATP 500. Οι φίλοι του τένις σε όλο τον κόσμο θα περιμένουν με ανυπομονησία αυτόν τον συναρπαστικό τελικό αγώνα.